Antiukolébavka

17. srpna 2006 v 19:41 | Pavel Kopřiva
"Většina těch hvězdiček dnes žije v módních salénech," říká Frank Zappa, "a do studia zajdou cestou ke kadeřníkovi. To jsou osmdesátá léta." A taky terrorismus, fotbalová hitlerjugend se řetězy, morálka prodaných postupů. A úplatky tomu, kdo sjednává koncerty, zařazuje do vysílání písničky, navrhuje do plánu desky. A kopírování ne už melodií, ne už aranžmá, ale rovnou krádeř celých doprovodných nahrávek, chytré stroje na to už jsou. A rockový žurnalismus pokleslý na informace neinformovaných a dojmy nedojmutelných.
Utéci od toho všeho? Sluchátka na uši a do sluchátek Dylana, Hendrixe a Beatles? Jakže to říkal Lennon? "Udělejme si z osmdesátých let něco ohromného, protože je to jen na nás, abychom z nich udělali to čeho jsme schopni."
Budapešťské koncerty Talking Heads, Iron Maiden, Dire Straits, Yoko Ono, Santany, Bo Diddleyho, Genesis, Johna McLaughlina a Pacem de Luciou - nejcenější odkaz punkové vzpoury: nezávislé gramofonové společnosti, "indies" (independents), kudy k lidem pronikají mnohé talenty, než je koncerty stačí přilísat ke spotřebnímu gustu. - Znovuvkříšení rock'n'rollu padesátých let skrze Bruce Springsteena a jeho nenapravitelně pouliční band. - Svědomí Boba Geldofa, kristalizující v činnou solidaritu světové rockové elity s hladovějícími Afričinany: dobročiné koncerty s milionovými výtěžky 13. července 1985 ve Wembley a Filadelfii (Live Aid), největší a nejhumánější televizní program v dějinách světového rocku. - Nahrávka písně To my jsme svět (We Are The World), jejíž hlasovou štafetu tvoří Stevie Wonder. Lionel Richie, Tina Turnerová, Michael Jackson, Springsteen, Dylan, Paul Simon, Ray Charles aj.
To jsou taky osmdesátá léta. "Nečekejte že příjde John Lennon, Yoko Ono, Bob Dylan nebo Ježíš kristus a udělají něco za vás. Musíte to udělat sami." Ještě jsme to, Johne, nezapomněli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tola) Tola) | 19. srpna 2006 v 14:12 | Reagovat

blbej blog...nic tu není! A beatles

k tomu nesnáším!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama