Magical Mystery Tour

22. srpna 2006 v 19:34 | Pavel Kopřiva |  Filmy
Magical Mystery Tour - Tajemný čarovný zájezd
McCartney, který byl duchovním otcem gramofonového Seržanta Pepře, byl přesvědčen, že budoucí film by měl odrážet stejnou atmosféru. Už předtím v něm jiskřičku podobné inspirace zažehlo barvité líčení příhod, které zažil spisovatel Ken Kesey - literární klasik psychodelického období a autor světoznámého bestselleru Vyhoďte ho z okna ven (v originále One Flew Over the Cockoo's Nest) - při svém putování křížem krážem Amerikou ve starém autobuse se skupinou bláznivých hipíků, nazývaných Veselí nezbedové. V Paulově mysli, obohacené čerstvými sanfranciskými zkušenostmi, vystávaly jednotlivé epizody Keseyho dobrodružného výletu s takovou jasnozřivostí, jako by se ho sám účastnil. Do poznámkového bloku si už v letadle namaloval několik figurek, které měly ožít v jejich vlastním filmu. Už tenkrát vymyslel jeho název: Magical Mystery Tour (tajemný čarovný zájezd).
Paul se rozhodl, že Beatles budou ve svém novém filmu nejenom herci a hudebníky, ale také scénáristy, producenty, sami sobě dramaturgy, a k dovršení všeho i režiséry.
McCartneyho sebejistota byla prostě omračující. Potvrzovalo to i prohlášení. kterým rozhodnutí natočit film bez profesionálního režiséra ospravedlnil před nevěřícími novináři: "Dělat film není ve skutečnosti tak těžké, jak si mnozí lidé myslí. je to výceméně věc zdravého rozumu."
Lennon přispěl do filmu Magical Mystery Tour v I Am the Walrus pravděpodobně nejzašifrovanějším textem, jaký napsal za celý svůj život. už počáteční oslovení "já jsem on a ty jsi on jako ty jsi já a / my jsme všichni spolu" naznačuje, že nepůjde o žádnou selanku. Lennonovské vzrušené vize se tu řítí na posluchače jako lavina: "Žlutý vanilkový krém ukapává z mrtvých očí pejska... velebníčkovo kluku, jsi ošklivá holka / zapni si dole kalhotky... Pšeničné sardinky se šplhají na Eiffelovku..." Na konci každé sloky vykřikuje John: "Jsem z vajec, jsem z vajec / Oh, jsem mrož," a následuje série onomatopoických citoslovců. Zpívá se tu také o Krišnovi, edgaru Allanu poeovi a nechybí ani připomínka Lucky. Znovu se vznáší na nebi, ale bez oné diamantové scenérie. Prostě teď lítá na koštěti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mára Mára | 22. dubna 2008 v 18:04 | Reagovat

Jestli někdo seženete titulky buď k tomuhle filmu nebo k Let It Be v jakémkoli jazyce, pošlete mi je, prosím, na marcus.vacha@seznam.cz

Dík

2 natka mccartney natka mccartney | 3. září 2012 v 16:12 | Reagovat

ten film je srandovní

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama