Yellow Submarine

22. srpna 2006 v 19:34 |  Filmy
Yellow Submarine - Žlutá ponorka
Jeho světová premiéra se uskutečnila v Londýně 17. července 1968. Ironií osudu se stal svým způsobem nejbeatlovštějším ze všech beatlovských filmů, ačkoli - přísně vzato - se na něm Beatles podíleli minimálně. Až na čtyři vyjímky v něm tvůrci použili již hotových písní a samotní Beatles se v něm mihli jen v závěrečné sekvenci. Film byl dílem režiséra George Dunninga, avšak hlavní slovo v něm připadlo kresbám německého reklamního výtvarníka Heinze Edelmanna. Jejich křiklavá barevnost a fantaskní tvary rezonovaly s duchem druhé poloviny šedesátých let více než cokoli jiného. podařilo se jim vystihnout to, oč se předtím marně pokoušeli a na čem také shořeli Beatles v jejich vlastním televizním filmu: zvláštní svět jejich písní, vzdáleně připomínající onen neskutečný kraj divů, do něhož před sto lety poslal svou Alenku anglický matematik, spisovatel, a hlavně snílek Lewis Carroll.
Oproti zmatené složitosti Tajemného čarovného zájezdu byl příběh Žluté ponorky až lapidárně jednoduchý. pohádková země Pepřenie je přepadena hordou zhůvěřilých Modráků a seržant Pepř odjíždí ve žluté ponorce hledat pomoc. Na své cestě potkává čtveřici nudících se hudebníků - Johna, Paula, George a Ringa. Bere je s sebou na palubu žluté ponorky a vrací se s nimi právě včas, aby mohli zachránit jeho zemi. Zlé Modráky, úlisné Jabkáče a další příšerky zaženou tedy nakonec ve filmové Pepřénii právě malovaní Beatles svou písní All You Need Is Love. V Ohrožené Pepřénii opět rozkvetou květiny. Tedy finále přesně v duchu onoho květinového hnutí mládeže konce šedesátých let. Jako tečku za svou kreslenou pohádkou použil režisér Dunning překvapivé sekvence s opravdovými, živými Beatles, kteří nám připomenou, že příběh sice skončil, ale Modráci jsou tu pořád, kdykoli připraveni znovu vyrazit. proto je nutné stále zpívat: All Together Now - Všichni dohromady, zrovna teď!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 verča verča | 19. května 2008 v 13:05 | Reagovat

je to strašný

2 Lenny Lenny | Web | 4. července 2008 v 11:28 | Reagovat

Je to super film, který určitě stojí za skouknutí :-).

3 Dodo Dodo | 14. května 2011 v 21:17 | Reagovat

když si ten film spojíte s dobou a papřemýšlíte, dokážete mít výbornou představu a fantazii, tak zjistíte že to je dokonalej film :) někdo to nechápe.. chápu ty lidi a je mě jich líto :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama