Beatles v datech

7. března 2008 v 7:23 | Pavel Kopřiva |  Něco o Beatles
1955
John zakládá na střední škole ve čtvrti Quarrybank skifflovou skupinu Quarrymen. Hrají i na bendžo a valchu.

1956
George a jeho starší bratr Peter mají kvintet Rebels. - Paul se na pouti seznamuje s podroušeným Johnem a vstupuje do skupiny Quarrymen (15. 6.)

1957
John a Paul společně skládají první písničky.

1958
George se přidává ke Quarrymen. Poprvé vystupují v klubech.

1959 - LIVERPOOL, OKOLÍ
Quarrymen se zužují na trio a mění název na Moondogs, později Silver Beatles. - Ringo dostává k vánocům první (!) bicí nástroje.

1960-61 - LIVERPOOL, SKOTSKO, HAMBURG
Opět kvintet, už jako Beatles; baskytaristou Johnův spolužák z výtvarné školy, Stuart Sutcliffe, bubeníkem Pete Best. Doprovázejí i sólové zpěváky. V Liverpoolu působí hlavně v Cavern Clubu, "Jeskyni". Jejich manažerem se stává Brian Epstein. - Ringo hraje ve skupině Rory & The Hurricanes.

1962
Sutcliffe umírá v Hamburku na mozkový nádor (10. 4.). - Na žádost nahrávacího režiséra George Martina ze společnosti Parlophone, která Beatles - všemi odmítané! - angažovala, se zbavují Beatles a jeho rámusivého stylu. Přicházi Ringo. - Svatba Johna se spolužačkou Cynthií (23. 8.). - První SP deska Love Me Do (5. 10.); postupuje na 17. místo britského žebříčku. - Poprvé v televizi. - Pátý, poslední zájezd do Hamburku (Prosinec).

1963 - ANGLIE, SKOTSKO, ŠVÉDSKO
Singl Please, Please Me na druhém místě britského prodeje (12. 1.). - První anglické turné, ještě v rámci show Helen Shapirové (únor). - Nar. Julian Lennon (8. 4.). - From Me To You (11.4.), první z řady jedenácti singlů, jež vždy obsadí první místo a jejich celosvětový náklad dosáhne nejméně jednoho milionu. Zároveň první LP, Please, Please Me, půl roku v čele albového žebříčku. - Naposled v Cavern Clubu (3. 8.). - Koncerty a TV ve Švédsku (24. - 29. 10.). - Vystoupení před anglickou královnou (4. 11.).

1964 - AMERIKA, ÁSIE, AUSTRÁLIE
Tři týdny v pařížské Olympii, téměř zastíněni Trinin Lopezem a Sylvií Vartanovou (leden), - První koncerty a TV v USA (7. - 21. 2.). - Johnova kniha kresleného i psaného černého humoru, In His Own Writes (23. 3.). - Turné Dánsko, Holandsko, Hongkong, Austrálie, Nový Zéland (červen). - Premiéra filmu A Hard Day's Night - "Perný den". Zároveň stejnojmenné album, beatlovské třetí, poprvé jen z vlastních skladeb (6. 7.). - Turné USA, Kanada (19. 8. - 20. 9.).

1965 - STŘEDOMOŘÍ
Svatba Ringa s liverpoolskou kadeřnicí Maureen Coxovou (11. 2.). - Beatles vyznamenáni řádem britského impéria, MBE (12. 6.). - Turné Francie, Itálie, Španělsko (20. 6. - 4. 7.). Druhá Johnova kniha, A Spainard In The Works (24. 6.). - Film Help! - "Pomóc!" a stejnojmenné album. V něm i píseň Yesterday, se smyčcovým kvartetem; uzavírá éru jednoduchého obsazení (1. 8.). - Americké turné (13. 8. - 1. 9.), 55 000 lidí na newyorském Shea Stadiu. - Nar. Zak Starkey (13. 9.). Album Rubber Soul. Na textech už patrný odklon od milostné tématiky. V písni Norwegian Wood poprvé použit indický strunný nástroj sitár (3. 12.).

1966 - NĚMECKO, JAPONSKO, FILIPÍNY, AMERIKA
Svatba George s fotomodelkou Patricií Boydovou, komparsistkou z Perného dne (21. 1.). - Wembley, empire Pool, poslední koncert v Anglii (1. 5.). Turné NSR, Japonsko, Filipíny (24. 6. - 4. 7.). - Album Revolver, začíná závěrečné stadium vážných, výhradně studiových experimentů (5. 8.). - Singl Eleanor Rigby, zatím společensky nejvyhranější text (8. 8.). - Americké turné, v San Francisku poslední veřejné vystoupení kariéry Beatles (29. 8.). - George a Ringo se rozjíždějí na dovolenou, John natáčí v NSR a Španělsku svůj mimobeatlovský filmový debut, svobodníka Gripweeda v protiválečné komedii How I Won The War - "Jak jsem vyhrál válku", Paul skládá hudbu pro film The Family Way (Podzim). - Skupina znovu pohromadě v londýnském nahrávacím studiu (Prosinec).

1967 - JENOM LONDÝN
Čtrnáctý singl, Penny Lane/Strawbwrry Fields Forever, předznamenává psychodelickou hudbu; v žebříčku až druhů za Humperdinckovým slaďákem Relase Me (17. 2.). - Album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1. 6.).

1968
Beatles odjíždí meditovat do Indie (leden). - John se rozvádí s Cynthií kvůli neshodám a kvůli Yoko Ono (leden). - Premiéra animovaného filmu Yelow Submarine (17.6.). - Vychází album The Beatles (tzv. Bílé album) (22.11.). - Potíže firmy Apple Corps. - Vychází album Yellow Submarine (prosinec).

1969
Svatba Paula a Lindy Eastmanové (12.3.). - Gibraltar; Svatba Johna a Yoko Ono (19.3.). - John, Yoko a jejich "postelová kampaň za mír" (20.3.). - John nahrává svůj první "nebeatlovský" singl Give Peace A Chance (26.3.). - John představuje svou novou skupinu Plastic Ono Band (29.9.). - Vychází slavné album Abbey Road (31.10.). - John vrací Řád Britského Impéria na protest proti zahraniční politice Británie (listopad).

1970
Vychází polsední společné album Beatles Let It Be (6.3.). - Paul oznamuje odchod od Beatles (10.4.).

Zatímco popularita Beatles vyvrcholila v roce 1964, v Seržantovi dosáhli svého vrcholu uměleckého.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama