Cejch času

7. března 2008 v 7:29 | Pavel Kopřiva |  Něco o Beatles
cejch casu
"Peníze jsou a byly pro Beatles zřejmě důležitější," psal Mladý svět v č. 23/1985, "než jsme si my fanoušci ochotni připustit." Opravdu? Připusťme tedy aspoň že Beatles už ke společnému hraní nezlákala ani nabídka 200 milionů dolarů za jediné dvacetiminutové vystoupení. Každý už měl své vlastní zájmy.

Kariéra Ringa Starra se spíš podobá hospodským báchorkám. Technicky zaostávající bubeník, který hned první rok po zániku Beatles hostoval na devíti albech. Neherec, jemuž filmoví režiséři svěřili do r. 1982 deset rolí. Hudebník tří akordů ("Mám tři kytary, každou naladěnou na ten jeden"), který si složil hity, včetně milionového It Don't Come Easy. Jednoduchý otec tří dětí, jemuž učaruje návrhářství výstředního nábytku, daňový exil v Monte Carlu, herny a herečky (Američanku Barbaru Bachovou si posléze vzal). Dřív než se naděje, lidé přestanou kupovat jeho čím dál obyčejnější desky (Old Wave z r. 1983 byla devátá LP), stane se dědečkem (1985).

George Harrison nastřádal v dobách své autorské opomíjenosti u Beatles skladby na celé trojalbum, překvapivě výrazné a pestré All Things Must Pass (Všechno musí pominout; 1970). Singlu My Sweet Lord se dokonce prodalo přes šest milionů, víc než se kdy podařilo Beatles. (Později soud prokázal podobnost se starší, i když neúspěšnou písní He's So Fine a Harrison musel dvě třetiny z honorářů dát jejímu autorovi Ronniemu Mackovi.) Po vystoupení, trojalbu a dokumentárním filmu Koncert pro Bangladéš (Madison Square Garden, 1. 8. 1971), kam vedle jiných hvězd přivedl i Boba Dylana, začaly Harrisonovy nápady vysychat, zprvu zvolna, koncem 70. let rychleji. Po roce 1974 už nekoncertoval a své poslední, deváté album Somewhere In England vydal v r. 1981. Od různých hudebnických výpomocí svým kolegům (i pod různými pseudonymy) přešel k produkování filmů, mj. i s americkou singlovou hvězdou Madonnou. Zdá se však, že na zámku v Henley našel svou druhou ženu Olivií Ariasovou a synem Dhanim duševní vyrovnanost, o níž vědomě usiloval. S překvapivě nápaditým albem Cloud Nine se v r. 1987 vrátil do světových žebříčků.

McCartneymu pomohl k postavení nejúspěšnějšího světového skladatele populární hudby především talent pro nápěvy. Takový dvouakordový waltz Mull Of Kintyre, dvoumilionový hit z vánoc 1977, mohl vzniknout nezávisle na rocku kdykoli. A stejné je to i vlastně s Yesterday nebo s Let It Be. Mezi šestnácti alby, která McCartney do roku 1987 vydal, jsou vedle takřka beatlovsky mimořádného Band On The Run (1973) a všestranně vydařených Ram (1971), London Town (1987) a Tug Of War (1982) i desky řidší, ale vždy vyrůstající z melodičnosti. Ani ne tak délka sólové kariéry jako muzikantská posedlost a neustálá - investiční, filmařská, vydavatelská - aktivity jsou pak dalšími důvodu McCartneyho stabilizovaného postavení v současném středním proudu a denních divident půl milionu západoněmeckých marek. Když vedl skupinu Wings (do dubna 1981), ptaly se ho nejmladší ze tří dětí, jestli hrával taky někdy s jinou skupinou, zaslechli cosi o Beatles… V roce 1987, po drtivých recenzích na svůj film Give My Regards To Broad Street, částečném napravení filmové pověsti v kresleném Rupert And The Frog Song (druhé nejprodávanější video v Anglii) a poté, co si tvrdším rockem na svém patnáctém albu Press To Play - s vydatným spoluautorstvím Erica Stewarta z bývalých 10 cc - dodal důvěry, už zase pomýšlel na koncerty a sestavení nějaké party. Po senzaci to nemělo ani nádech - pokud kdy jeho sólová činnost takový nádech měla. Prožil období lehčích drog a těžších sporů s celníky, nezastíral problémy v manželství, ani je nevytěsňoval avantýrami. Skoupil vydavatelská práva Buddyho Hollyho, Jacksona Browneho, Barbary Streisandové aj., ale jeho (a Lennonovy) písně vlastní Michael Jackson.

Lennon, od beatlovských prvopočátků symbol vzpoury a sarkasmu, práskal dveřmi za svou minulostí tak dlouho, až jsem tomu přestal věřit. Nakolik byla Yoko Ono - nesporně silná, statečná a originální žena - inspirativní i pro jeho hudbu, zůstává otázkou; její zodpovězení je podstatnější než pátrání po tom, kdo "zavinil" rozkol mezi Lennonem a McCartnyem. Od vzpomínkových verzí cizích hitů Rock 'n' Roll (1974) Lennon nevydal nové album a staral se v newyorském penzionu Dakoty o druhého syna Seana, zatímco Yoko úspěšně obchodovala se vším možným, včetně legendárního kusu dobytka za 260 000 dolarů. Co pak koncem 80. let natočil a postupně vyšlo na albech Double fantasy (1980), Milk And Honey (1984) a Menlove Ave (1986), tomu až na pár výjimek chyběla dřívější energie a k vrcholným Lennonovým albům Plastic Ono Band (1970) a Imagine (1971) to mělo daleko. Na pirátském singlu Serve Yourself (1985) ironizuje nejen Dylanovu píseň Gotta Serve Somebody, ale i svou matku a ukazuje, že svou někdejší typickou rozpolcenost neztratil ani po psychoterapeutické kůře u doktora Janova začátkem 70. let. Člověkem, který všechny tyto úvahy naráz posunul jinam, nebyla ani Yoko Ono, ani žádný hudebník, nýbrž zmatený pětadvacetiletý "fanoušek" Mark Chapman. Odpykává si doživotní trest (nejmíň však dvacet let), protože 8. prosince 1980 zastřelil Johna Lennona. Svět ustrnul, ale vzápětí se spojil v soucitu, z nějž jakoby řetězovou reakcí spontánně vystaly ideály 60. let, ty které John Lennon hlásal. Ztratili jsme Lennona, ale našli jsme svá lepší já. Aspoň někteří, aspoň načas.

Jakže to ale říkal Lennon? "Udělejme si z 80. let něco ohromného, protože je to jen na nás, abychom si z nich udělali to, čeho jsme schopni."
"Nečekejte že přijde John Lennon, Yoko Ono, Bob Dylan nebo Ježíš Kristus a udělají něco za vás. Musíte to udělat sami."
Ještě jsme to, Johne, nezapomněli.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anka Beatlemanka Anka Beatlemanka | Web | 28. března 2008 v 14:48 | Reagovat

Malá poznámka: Chapman se později taky zastřelil, protože,,Život bez Lennona nemá cenu."

2 paul paul | E-mail | 21. srpna 2008 v 13:10 | Reagovat

chapman se nezastřeli to je blbost 1. nedavno žádal o propuštění 2. kde bi vzal ZBRAN?????

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama