Duben 2010

Jeskyně

10. dubna 2010 v 11:43 | Pavel Kopřiva |  Něco o Beatles
Beatles se poprvé v Jeskyni objevili na jednom z úterků, v okénku hostů Blue Genes. Kromě Peterovy maminky za ně orodoval u Mcfalla také diskžokej Bob Wolker, který tato vystoupení zpravidla konferoval. několik spíše obskurních zábav, odehraných v liverpoolském okolí, i pravidelné hraní v Casbah vydalo teď´své plody. Do Jeskyně se za nimi hned napoprvé stáhlo jejich vlastní publikum z předměstí, dalo-li se vůbec o něčem takovém mluvit. V každém případě Brouci domovskou kapelu doslova převálcovali. Ray McFall měl k jejich vystoupení jedinou výhradu, která byla podmínkou dalších vystoupení v Jeskyni: Příště nesměli přijít v džínách.
jeskyne
Netrvalo dlouho a Brouci okupovali pódium v Jeskyni téměř všechna odpoledne. S postupujícím časem neustále přibývalo i hlavních večerních programů. "Od ledna 1961 do února 1962 jsem měl Beatles v Cavern dvěstědvaadevadesátkrát ," vzpomíná Bob Wolker. "Za první vystoupení tam dostali pět liber. Za poslední třista." odpoledne zde hráli dvě třičtvrtěhodinové série. o přestávce. o přestávce pouštěl Wolker mladým návštěvníkům desky ze své diskotéky. Ti k tomu srkali z porcelánových misek lacinou polévku, pojídali paštiku a žemle se šunkou nebo sýrem. někteří si nosili sendviče z domova. hlavním nápojem byla coca-cola. Vstupné pro členy byl 1 šilink, ostatní platili šilink a šestipenci.

"V okamžiku, kdy Beatles začali skákat do výšky, všechny děti uvnitř úplně šílely," řekl v rozhovoru před kamerami o beatlovských začátcích v Jeskyni Allan Williams. na krátkých filmových šotech, které jsou ovšem pozdějšího data, žádné pohyby nespatříme. posuzováno měřítky pódiových vystoupení dnešních rockových skupin se Beatles na těchto vzácných záběrech zdají být nesmírně krotcí a soustředění téměř výlučně na hraní. Georgova matka, která zde nejednou seděla uprostřed davů pištících děvčat, musela mnohokrát zodpovídat jejich otázky, proč se její syn při hraní tváří tak smrtelně vážně. Sám na stejný dotaz matce odpověděl: "Hraju první kytaru. Když ostatní přitom třeštění něco zvorají, nikdo si toho ani
pořádně nevšimne. ale já si nemůžu dovolit dělat chyby."

Kromě paní Harrisonové byla v Jeskyni stálým hostem pochopitelně Cynthia Powellová. Ta tam trávila každé odpoledne. Příležitostně sem zaskočil i Jim McCartney, který stále ještě pracoval na bavlníkové burze nedaleko odtud. Hlavním důvodem jeho návštěv bylo ovšem především instruování Paula, aby nezapomněl sobě i mladšímu Michaelovi po návratu domů ohřát večeři.

Jednou odpoledne se uprostřed vřeštící a tančící mládeže v jeskyni neočekávaně zjevila Johnova teta. Zděšená tím, co tam uviděla. obrátila se Mimi v šatně na svého synovce se slovy, která nenechávala nikoho na pochybách, co si o tom všem myslí: "To je moc pěkné, Johne, není-liž pravda? To je opravdu moc hezké!" Neuklidnila ji ani Louise Harrisonová, která na přítomnost Mimi Smithové nadšeně reagovala zvoláním: "povězte sama, nejsou výborní?"

"Těší mě, že si to myslí aspoň někdo," odvětila kysele Mimi.