White Album (Bílé album)

7. dubna 2013 v 14:00 |  Alba

Koncem roku 1968 vydali první album se značkou Apple. Říká se mu "bílé".
Mezitím se ze Seržanta stala nejvynášenější LP deska v historii pop music. Kritikové ji pasovali na nedostižný vzor i pro Beatles samotné. Dosud nedozněla chvála její hudby, jejího obalu a vložených vystřihovánek. A proto už

od obalu Beatles chytře vedli ostrý předěl mezi Seržantem a novým albem. Je bílý jako mléko. I titul - The Beatles - je na něm pouze plasticky vytlačen.

Uvnitř jsou barevné fotoportréty členů skupiny a složený plakát s texty všech třiceti písní: album je totiž dvoudeskové.
"Na rozdíl třeba od Rogerse, Harta a Hammersteina," tvrdí o autorském typu Beatles skladatel a producent Phil Spector, "jsou to obrovští zpěváci. Mohou si se svými hlasy dělat všechno." Nic nepotvrzuje jeho slova lépe než bílé dvojalbum. Jako byste se prošli muzeem světové populární hudby. Chcete surf jako od Brach Boys? Prosím: Back In The USSR. Regge? Ob-La-Di, Ob-La-Da. (Okamžitě vyšlo v Anglii na singlech pěti interpretů. Ani deska s Petrem Spáleným nebyla špatná.) Je libo křižovku s textů Beatles? Glass Onion. Písničku pro děti? Bungalow Bill. (U nás s Golden Kids.) Trochu Dylana? Happiness Is A Warm Gun. Či spíš Toma Pextona? Blackbird. Satiru o bílých prasátkách v košilkách? Piggies. (Může to být o nás, usoudili novináři po slovech:… vždycky si hrají ve špíně.) Country? Rocky Racoon. Bluesové country? Don't Pass Me By. Křičené Blues? Why Don't We Do It On The Road? Rockový elektrický odvaz a la Electric Flag? Yer Blues. A la Who? Helter Skelter. Filmovou melodii se smyčci? Goodnight. Menší bláznivou? Revolution No 1. Totální bláznivou? Revolution No 9.
Někteří kritikové si album vykládali jako parodii. Je tam také, sotva však v míře, již předpokládal třeba Melody maker, když píseň Goodnight charakterizoval jako "úmyslně vyčpělou, parodující všechen ten hudební brak." Takový břitký, víc rozumářský než muzikantský přístup vůbec neodpovída hravosti Beatles. O nich spíš platí, co jednou v televizi řekl Ilja Hurník: "Jsou případy, kdy skladatel si dojde k sousedovi, aby si s ním pohovořil jeho vlastním jazykem. A já myslím, že na tom není nic špatného."

Bílé dvojalbum se poslouchá jako pohádka, kterou napsal klasik ve chvíli oddychu od románů a dramat.

Beatles se jím navždy osvobodili od otázek typu: Kam teď, po Seržantovi? každý už věděl, že se svým talentem mohou, kam je napadne.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tessie Tessie | Web | 2. května 2013 v 19:02 | Reagovat

Líbí se mi to úžasné přirovnání - Jako byste se prošli muzeem světové populární hudby.Tolik pravdy v jediné matafoře, to už jsem dlouho nikde neviděla, ale nemohu než jen souhlasit.Bílé album je zkrátka a dobře jedinečné, stejně jako všechny ostatní :)*♥

2 Martina Martina | E-mail | 15. května 2013 v 16:46 | Reagovat

Přesně tak, Bílé album je moje nejoblíbenější! Je tam od každého stylu kousek..

Prosím o sdílení a další šíření!
Nechala jsem se inspirovat fanoušky z brazilského města Belo Horizonte, kde skupina slečen zorganizovala petici. Tu pak zaslali do Londýna a fungovalo to.. Paul měl koncert v Belo Horizonte začátkem tohoto měsíce.
Chtěla bych se pokus o něco podobného..
Děkuji za podpis!
http://www.petice24.com/pivezte_paula_do_prahy_bring_paul_to_prague

3 westernveru westernveru | E-mail | Web | 21. listopadu 2013 v 17:27 | Reagovat

Ahoj, vím, že se to sem nehodí, nechci ti ale psát na e-mail, protože s tím mám špatné zkušenosti. Můj blog se zatím rozvíjí a teoreticky mi tam moc lidí nechodí ( popravdě, skoro nikdo )a tak jsem tě chtěla poprosit....píšu blog o kapele Queen, The Beatles taky poslouchám, ale jinak o nich moc nevím. Kdybych ti sem chodila a psala komentáře, budeš ty chodit ty na můj blog(prosíím)??Promiň, že tak blbě žebrám, ale jinak to neumím xD.
prosím, odpověz

4 FelixB FelixB | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:03 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama